İspanyolca “beyaz ev” demek “casa blanca”. Yıllarca birçok ulusun himayesi altında kalmış, Akdeniz, Avrupa ve Arap kültürüyle harmanlanmış. Bir masalın dekoruna ev sahipliği yaparken, bir anda modern bir film setine de dönüşebiliyor. Eski ve yeni… Tam da bu şehirde kesişebiliyor. Adını, Umberto Eco’ya göre daha postmodernin adı bile geçmeden, postmodern olmayı başarmış, sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış “Casablanca” filmiyle tüm dünyaya duyurmuş, herkesin Avrupa’da sandığı otantik Akdeniz kenti burası.

Bunca medeniyetin hâkimiyetinde kaldıktan sonra şehir doğal olarak gezilip görülmesi gereken farklı mimariye sahip onlarca esere ev sahipliği yapıyor. Biz size II. Hasan Camii’nden anlatmaya başlayalım. Hemen deniz kenarında yer alan konumu, 210 metre yüksekliğindeki minaresi, muazzam büyüklüğü ve modern İslam mimarisinin en önemli örneklerinden biri olması sebebiyle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. El işçiliği ile bezeli, eski adliye binası Mahkama du Pacha, modern mimarisi ve etrafını çevreleyen tropik bahçeleriyle V. Muhammed Meydanı, şu an fuar ve sergi alanı olarak kullanılan, Neo-Gotik mimarinin örneklerinden Kazablanka Katedrali, Faslı bir iş adamı olan ve içerisinde şahsi koleksiyonların yer aldığı birbirinden kıymetli eserlerle dolu Abderrahman Slaoui Müzesi ve eğer şanslı iseniz içerisini de gezebileceğiniz kraliyet sarayı Kazablanka’da görmeden dönmemeniz gereken yerler. Kraliyet sarayının da içinde yer aldığı “New Medina” bölgesinde yer alan Quartier Habous ise bir nevi bizim Kapalı Çarşı. Takı, giysi, deri ürünleri, hediyelik eşya, baharat, kuru meyveler, halı, bakır ve özellikle envaiçeşit zeytin alabileceğiniz bu çarşıda, ayrıca restoran ve kafelerde de Kazablanka’nın yerel lezzetlerinden tadıp dinlenebilirsiniz. Marakeş ve Fes’teki çarşılara göre Quartier Habous’un daha ucuz olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Kazablanka’nın sahil şeridi Corniche (Korniş)’e geçelim şimdi de. Akdeniz kıyısına boylu boyunca uzanan bu şehir harika manzaraların yanı sıra birbirinden güzel plajlara da ev sahipliği yapıyor. Kordon boyunca uzanan plajların çeşitli restoran ve kafelerle bezendiği Corniche’te, muhteşem manzaraya hakim Phare d’el Hank adı verilen deniz feneri de var. Gece ve gündüz en güzel fotoğrafları yakalayabileceğiniz deniz feneri çoğu turistin favorisi. Kazablanka’nın modern yüzünü görebileceğiniz AnfaPlace Alışveriş Merkezi sokakları plaja açılan yarı açık bir alışveriş merkezi.

Bugün dünya sinemasında klişe teriminin kaynağı, Humphrey Bogart’ın literatüre “cool” kelimesini kazandırdığı, Ingrid Bergman’ın titrek bakışlarını unutmamızı imkânsız kılan “Casablanca” filmini anmadan geçmek olmaz. Cafe Rick, her sahnesi her repliği efsaneleşmiş bu kült filmin atmosferini halen yaşatan bir kafe. İçeriye girer girmez sahneler gözünüzde yeniden canlanırken, kulaklarınızda “As Time Goes By” çalmaya başlayacak.

Bu muhteşem Akdeniz kentinin mutfağından ve yemek kültüründen bahsetmesek sanırım yazımız eksik kalır. Genel olarak Fas mutfak kültürünün hâkim olduğu Kazablanka, deniz kıyısında bulunma avantajını taptaze deniz ürünleriyle çıkarıyor. Bol bol baharat kullanan bu mutfak, tatlı ve tuzluyu aynı tabakta buluşturmasıyla başta size biraz garip gelebilir ama inanın çok lezzetli. Bir tür güveç olan ve aynı isimli özel çömlekte pişen tajin, bizdeki köftenin değişik bir versiyonu kefta, bol bol et ve sebze ile hazırlanan kuskus, özellikle düğün, bayram gibi özel günlerde sunulan ve bir tür çorba olan harira ve tabii ki Faslıların meşhur nane çayı buradan tatmadan dönmemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Birbirinden lezzetli ve bol çeşitli sokak yemeklerinin bulunduğu Kazablanka’da Fransız mutfağını deneyimleyebileceğiniz Le Relais de Paris, deniz ürünleri sevenlerdenseniz Port de Peche, Fas kültürü ve mutfağının hakkını veren Dar Beida ve Basmane bizim size diğer önerilerimiz.

Haydi, şimdi “Casablanca” filmindeki gibi “Tekrar çal, Sam!” diyoruz. Tekrar çal ve biz Kazablanka’nın bu büyülü rüyasından hiç uyanmayalım!

Siz de bu büyülü rüyaya ortak olmak ve Akdeniz’in tüm güzelliklerini içinde saklayan bu mütevazı kentte kaybolmak isterseniz Atlasglobal’den hemen yerinizi ayırtın.

Write A Comment

2 × 4 =