Ne derler bilirsiniz, birini gerçekten tanımak istiyorsanız onunla seyahate çıkın! Bir insanın seyahate nasıl hazırlandığı, seyahatte nasıl davrandığı kişiliği hakkında önemli ipuçları gizler. Dünyada insan sayısı kadar düşünce varsa bir o kadar da farklı seyahatseverler var. Gelin, dünyada genel olarak sıralanan gezgin tiplerine bir göz atalım. Bakalım bu yolcu türlerinden hangisi size en yakını?  

1. Koleksiyoncu: Koleksiyoncu derken, her gittiği şehirden magnet (süs mıknatısları) toplayanları kastetmiyoruz tabii ki. Koleksiyoncu olarak tarif edilen gezginler, materyaller yerine hayata dair eşsiz deneyimlerin koleksiyonlarını yaparlar. Sofistike zevkleri olan bu kişiler, Michelin yıldızlı bir restoranda tek bir yemek yemek için ya da kuzey ışıklarını, meteor yağmurlarını görmek için binlerce kilometre gidebilir, alışılmadık deneyimler toplamak için seyahat edebilirler.

2. Uyumlu: Aslında burada plana sadık kalan, aykırılık çıkarmayan kişilerden ziyade, bu tanım kendisine toplum tarafından biçilen rolleri sorgulamadan kabul eden kişiler için kullanılıyor. Yani “Bir bankacı bu şekilde tatil yapmalıdır.” düşüncesini olduğu gibi kabul eden, hayallerini seyahatlerine katmadan, standartlar ölçüsünde tatil yapan kişiler… Bu tip gezginler için önemli olan nokta, nerede olduğu değil, yaşıtlarının ya da aynı sınıftan olan kişilerin kendisinin nerede bulunduğu hakkındaki düşünceleridir.

3. Maceraperest: Maceraperest gezginler dünyanın her yerinde kendilerini adrenaline doyuracak bir aktivite ararlar. Rafting, yamaç paraşütü, bungee jumping ya da snowboard fark etmez. Yaz ya da kış olması da… İster denizde ister karada olsun maceraperestler kendilerine uygun heyecanı yaşamak için dünyanın öbür ucuna gidebilir.

4. Kendini Geliştiren: Bazılarına sıkıcı görünse de çoğunlukla takdire şayan gezgin tipi. Bir destinasyona gitmeden orası hakkında muazzam araştırma yapar. Daha çok kültüre yönelik seyahatler yapan bu insanların ayaklarında mutlaka en rahat ayakkabılar vardır. Gittiği şehirde müzeleri, sergileri, tiyatroları görmeden gelmez. Yaşadığı yere geri dönerken valizinin çoğu kitaplarla doludur.

5. İşkolikler: Çoğunlukla iş için seyahat eden ya da seyahatlerine işlerini de taşıyan gezgin tipi. Dünyanın tüm havalimanlarında karşılaşacağınız gri iş takımlarıyla ciddi insanlar. Bir yandan uçağını beklerken bir yandan borsa takip ederler. Bu gezgin tipinin diğer versiyonu da yanında dizüstü bilgisayarı ve sunum dosyalarıyla şezlongda çalışan, tatile gitse bile işinden kopamayanlardır.

6. Rastgele: En garip gezgin tiplerinden bir tanesidir. Sadece bir nedene bağlı olarak rastgele seyahat ederler. Bir akraba ya da arkadaşın düğünü, tuttuğu takımın futbol maçı ya da sevdiği grubun konseri için seyahat edenler bu gruba dahildir. Gittikleri lokasyon önemli değildir, seyahatleri amaca yöneliktir.

7. Organizatörler: Seyahatlerini en ama en ince ayrıntısına kadar planlayan ve genellikle aşırı mükemmeliyetçi olan organizatörlerin, seyahatlerinde ne giyeceği, hatta ne yiyeceği bile günü gününe bellidir. Siz havalimanında elinizde valizinizle “Taksi mi çağırsam, servise mi binsem?” diye düşünürken o, çoktan oteline yerleşmiştir, çünkü bunu daha önceden mutlaka planlamıştır. Eğer seyahat ettiğiniz grupta bir organizatör gezgin varsa, muhtemelen gittiğiniz ülkede “Şimdi ne yapalım?” diye düşünmezsiniz. Bu çoğu zaman avantajlı bir durum olsa da organizatörler plana bağlı kalınmadığında çıldırabilir, bizden söylemesi.

8. Göçebeler: Organizatörlerin tam tersi olan bu gezginler, “kafa nereye, biz oraya” tadında kişilerdir. Onlar için yolda olmak, yeni yerler görüp keşfetmek paha biçilemez. Seyahat etmekte usta olan göçebeler önceden plan yapmaz. Haritadan bir yer seçer, oraya bilet alır ve gerisini gittiği ülkede düşünür. Karşılaşabilecekleri zorluklar onlar için seyahatin eğlenceli kısımlarıdır. Tatillerinde çok para harcamazlar, çünkü çantalarında bulunan uyku tulumuyla bir tren istasyonunda bile uyuyabilirler. Diğer gezginlere göre gittikleri yerlerin kültürlerini, sokak yemeklerini ve insanlarını çok daha yakından tanıma imkânı bulunan göçebeler, modern zaman seyyahları olarak tanımlanabilir.

Write A Comment

2 × five =