Havalar ısındı, tatil cennetleri hazırlıklara başladı! Deniz, kum, güneş deyince aklımıza ilk gelen yerlerdendir Ege Bölgesi… Bu konuda o kadar zengin ki say say bitiremeyiz gezip görülecek yerleri. Ama her şeyden önce bir konumuz var ki bu yazıdan sonra web sitemize girip bilet alacağınıza eminiz. Evet, konumuz Dalaman Havaalanı! Muğla yolcularının uğrak noktası Dalaman Havaalanı’na indiğinizde nerelere gidebilirsiniz? Düşünmenize gerek yok, biz size harika bir liste hazırladık.

  1. Köyceğiz

Dalaman Havaalanı’na indiğinizde Dalaman Otogar’a geçebilir ve oradan Köyceğiz’e doğru yol alabilirsiniz. Muğla’da yer alan Köyceğiz Gölü etrafında kurulu bu yerde yürüyüş yaptığınızı hayal edin… Gölde tekne turu yapmak ise huzurlu bir atmosfere yakışır etkinliklerin sadece bir tanesi. Huzurlu tatilleri aradığımız, kalabalıktan kaçmak istediğimiz bu günlerde Köyceğiz her derdinize derman olacak. Gidin, gezin, görün ve dinlenin! Aman bizi de unutmayın, bol bol anın.

  1. Dalyan

Dalyan adeta bir “gizli cennet”! Dalaman Havaalanı’na sadece yarım saat uzaklıkta. Burada tür tür kuşla karşılaşacaksınız. Tuzlu ve termal sularıyla doğal bir güzellik sunan Dalyan, Nil kaplumbağaları ile de oldukça meşhur. Bir de caretta caretta kaplumbağaları ve mavi yengeçler var ki; sevimli mi sevimli! Meraklılarına duyulur! Labirente benzeyen delta kanallarını ziyaret etmeli ve İztuzu Plajı’nda mutlaka bir deniz sefası yapmalısınız. Bir de çamur banyosunu hatırlatmak isteriz; özellikle romatizma, kireçlenme ve siyatik hastaları buraya uğrasınlar!

  1. Bördübet Koyu

Sessizlik isteyenler için en ideal yerlerden biri! Muhteşem bir doğa ve eşsiz bir ortam… Burada da çok fazla kuş sesi duymanız muhtemel. Gittiğinizde sakın şaşırmayın. Size bir sır verelim mi? Zamanında burada saklanan İngiliz askerler, çok fazla çeşit kuş olduğunu fark etmiş ve buraya “Bird The Bed” ismini vermişler. O zamandan bu zamana da isim bu şekilde değişmiş. Böyle bir şey olduğunu tahmin ediyorduk doğrusu! Bu ismin başka bir açıklaması olamazdı. Sizce?

  1. Akyaka, Azmak Nehri

Dalaman Havaalanı’ndan buraya 1 saatte varırsınız, öyle yakın! Buranın en güzel özelliklerinden biri tahta evleri. Her ev tek tip neredeyse. Hepsi birbirine benziyor. Denizi yer yer soğuk olabilir. Neden “yer yer” diye soracak olursanız; Azmak Çayı buraya karışıyor ve denizde ayaklarınız üşürken üst tarafınızda suyu normal hissedebilirsiniz. Bu his bile harika! Gittiğinizde, Azmak Çayı’nda boydan boya minik bir tekne turu yapmadan gelmeyin. Tekne turu yaptıktan sonra da Azmak Çayı kenarında bir balık keyfine ne dersiniz?

  1. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Dalaman Havaalanı’na 1 veya 1 buçuk saat mesafede. İdeal bir süre diyebiliriz. Adeta Türkiye’nin doğal hazinelerinden biri. Burası Fethiye’ye bağlı ve Ölüdeniz belde sınırları içerisinde yer alıyor. Burada eşsiz çiçek türleri ve 70’ten fazla kelebek türüne rastlayabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi. 😊 Bembeyaz kumları var bu vadinin ve kayalıklar arasında saklanıyor adeta. İki dağ arasında kalan bu yerin geçireceğiniz birkaç günü unutulmaz kılacağına eminiz. 

  1. Cennet Adası

Huzuru koklasak Ege’de! Cennet Adası huzuru koklamak için ideal lokasyonlardan biri. Marmaris’teki gezi teknelerinin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri Cennet Adası. Denizi ayrı güzel, doğası ayrı… Buraya da Marmaris üzerinden gelmenizi tavsiye ederiz ve sabah erkenden kalkıp yürüyüş yapacağınıza eminiz. Oksijen erken uyanmaya yeter bazen… Masmavi deniz gökyüzüyle bütünleştiğinde görün bir de siz burayı. Gürültüden uzak dingin bir tatil herkesin hayali. İşte, burası da o cennetlerden sadece biri!

Kısacası Dalaman Havaalanı’na indiğinizde gitmek istediğiniz çoğu yer için Marmaris’e gitmeniz ve oradan istediğiniz yere geçmeniz gerekiyor. Ama siz araç kiralamayı tercih eder ve kendiniz gitmeyi uygun görürseniz işiniz çok daha basitleşecektir. Geldik asıl konuya; sevgili okurlarımız, özet olarak huzur Ege’de. Gidin ve sessizliğin tadını çıkarın. Kalabalıktan uzak, oksijeni kucaklayın! Dalaman Havaalanı’na buradan bir bilet almayı da sakın unutmayın!

Write A Comment

nineteen + five =