İnsanlara senenin belirli günlerinde delilik, kendini özgürce ifade etme ve toplumsal normların dışına çıkma imkânı veren karnaval ve festivallerin kökeni neredeyse insanlık tarihi kadar eskilere dayanıyor diyebiliriz. Avrupa’da ilkel uygarlıklar döneminden kalan çok çok eski karnavallar günümüzde halen kutlanmaya devam ediliyor. Eski zamanlarda karnavallarda insanlar farklı kostümler giyerek, hatta daha çok hayvan maskeleri takarak, kötü ruhları kovduklarına ve maskesini taktıkları hayvanın gücünün kendilerine geçtiğine inanırlarmış.

Günümüzde ise karnavallar ve festivaller insanların kendini ifade ettiği, farklı birçok kişi ile eğlenmenin tadını çıkardığı devasa etkinliklere dönüştü. Belirli bir konsept üzerine kurulmuş, eğlencenin, müziğin, dansın ve yemeğin bir arada bulunduğu festivaller, günümüzdeki teknoloji sayesinde artık çok daha göz alıcı. Daha çok müzik üzerine kurulan ve turizmin itici gücü haline gelen festivaller tüm dünyada olduğu gibi Avrupa’da da ön planda.

İşte, Avrupa’nın en çok ilgi çeken en ünlü karnaval ve festivalleri:

  • Venedik Karnavalı-İtalya

1268’den bu yana, baharın gelişini karşılamak için paskalya zamanında kutlanan Venedik Karnavalı, 40 gün 40 gece süren belki de dünyanın en ünlü karnavallarından biri. Katılımcıların birbirinden farklı kostümler giydiği festivalin olmazsa olmazı ise Venedik’e özgü maskeler. Rengârenk yüzlerin Venedik’in muhteşem ambiyansıyla birleştiği karnavalda, gündüzleri San Marco meydanında yüzlerce insanla bir araya gelirken, akşamları partilere, maskeli balolara ve klasik müzik konserlerine gidebilirsiniz. Festivalin en önemli zamanı ise şehrin çan kulesinden meydana gerilen halatla bir önceki yıl seçilen şehrin en güzel kızının “uçurulduğu” Meleğin Uçuşu ve çok iyi hazırlanılmış havai fişek gösterileri.

  • Bunol Domates Savaşı-İspanya

“La Tomatina” olarak bilinen festival, İspanya’nın Valensiya şehrinin yakınlarındaki Bunol kasabasında kutlanıyor. Her yıl ağustos ayının son çarşambasında kutlanan bu festivalde binlerce ton domates Bunol’u İspanyolların ünlü “gazpacho” çorbası gibi kırmızıya boyuyor. Çıkışı hakkında çeşitli rivayetler bulunan festivalde, hafta boyunca müzikli eğlenceler, geçit törenleri, danslar ve havai fişek gösterileri düzenleniyor. Domates savaşının yapılacağı günün önceki gecesinde katılımcılar arasında düzenlenen İspanyolların geleneksel yemeklerinden “Paella” yarışmasıyla muhteşem bir ziyafet çekiliyor.

  • Glastonbury-İngiltere

Dünyanın en büyük açık hava festivali olan Glastonbury, her yıl haziran ayında İngiltere’nin aynı isimli şehrinde düzenleniyor. Yalnızca İngiltere’den değil dünyanın her yerinden yüzlerce kişiye ev sahipliği yapan festivalde dans, sirk, kabare ve tiyatro gibi farklı etkinlikler de düzenleniyor. Genellikle rock, elektronik, reggae, folk tarzında müziklerin çalındığı festival, alanında dünya çapında isim yapmış müzisyenleri ağırlamasıyla ünlü.

  • Queima das Fitas-Portekiz

Portekiz’in Porto şehrinde, mayısın ilk haftasında gerçekleşen dünyanın en büyük öğrenci festivallerinden biri. Bu festivalde tüm üniversite öğrencileri okudukları bölüme ait renklerde kurdeleler takarlar. Son sınıflar için festival kurdelelerini yakmakla sonlanır çünkü akademik hayatları artık sonlanmıştır. Bu yüzden festivalin adı da “kurdele yakmak”tır. Sokaklarda şapkaları, cübbeleri, renk renk kurdeleleri, resmi kıyafetleriyle dolaşan öğrencilere yerel halk ve turistlerin de katılmasıyla büyüyen festivalde, düzenlenen konserler ve performans gösterileriyle eğlence doruğa ulaşır.

  • Köln Karnavalı-Almanya

Her yıl 11 Kasım’da saat on biri on bir geçe (11.11, 11.11) Almanya’nın Köln kenti en renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Rengârenk kostümler giymiş binlerce insanın çığlık atarak kutlamaya başladığı karnaval, Noel tatiliyle kesintiye uğrasa da eğlence şubat ayındaki “Çılgın Günler”de doruğa çıkıyor. Farklı tarihlenmiş birçok bölümü olan karnavalın sadece kadınlara özel bir bölümü de var. Birbirinden farklı ve çılgın kostümler giymiş insanların sabahlara kadar sokaklardaki partilerde eğlendiği Köln Karnavalı, Avrupa’nın en büyük ve en eğlenceli karnavalı olarak gösteriliyor.

  • Tomorrowland-Belçika

Biletlerinin tam anlamıyla dakikalar içinde (geçtiğimiz yıl tam bir dakika içinde) tükendiği Avrupa’nın en eğlenceli ve en prestijli müzik festivali. Belçika’nın Boom bölgesinde kurulan devasa alanda gerçekleşen festival, her yıl gerçek anlamda dünyanın dört bir yanından gelen elektronik müzik tutkunlarını ağırlıyor. Hepsinin kendine özgü temaları bulunan 20 sahnesiyle, Dreamville adı verilen ses ve ışık şovlarıyla bambaşka bir deneyim yaşatan Tomorrowland, temmuz ayında kapılarını açıyor. Yalnız festival günü ve biletlerin satışa çıkacağı tarih değiştiği için sürekli takipte olmanız gerektiğini de belirtelim.

  • Patras Karnavalı-Yunanistan

Venediklilerden Yunanlılara miras kalan ve 1800’lü yıllardan beri kutlanmaya devam eden Patras Karnavalı, Yunanistan’ın en büyük etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Önceleri sadece belirli bir yüksek tabakanın kendi aralarında düzenlediği maskeli balolardan ibaret olan karnaval, zamanla sayıları 40.000’i bulan insanın katıldığı büyük bir etkinliğe dönüşmüş. Sokak geçitleri, yarışmalar, performansların olduğu Patras Karnavalı’nın en büyük özelliği ise bunun için özel bir okul açılan devasa kuklavari heykelleri.

  • Cannes Film Festivali-Fransa

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Altın Palmiye’nin verildiği, her yıl mayıs ayında Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen festival, adeta bir ünlü geçidi gibi gerçekleşiyor. 1946 yılından beri düzenlenen festivalde Türk yönetmenler Nuri Bilge Ceylan ve Yılmaz Güney de Altın Palmiye alma ayrıcalığına erişmişti. Dünya sinemasının ve Hollywood’un önemli yıldızlarının boy gösterdiği kırmızı halı töreniyle meşhur olan Cannes Film Festivali, Avrupa’daki en büyük sanat organizasyonlarının başında geliyor. Birçok sanat filminin ilk gösterimleri, gelecek vadeden yeni nesil oyuncuların ilk görüldüğü organizasyon olma ayrıcalığını da taşıyor.

  • Notting Hill Karnavalı-İngiltere

Londra’da 1964 yılından bu yana kutlanan ve şehrin çok kültürlülüğünü sembolize ettiği düşünülen Notting Hill Karnavalı, Rio Karnavalı’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci sokak gösterisi. Genel olarak iki gün süren karnavalda katılımcılar rengârenk kostümler ve etnik müziklerle eğlenceye doyuyor. Karnavalda kurulan “Dünya Müziği Sahnesi” her yıl farklı kültürdeki sanatçıları ağırlıyor. Katılımcıların vücutlarını çamura bulamasıyla başlayan Notting Hill Karnavalı, Londra’da yaşayan farklı kimlikteki tüm insanları bir araya getirmesi ve kültürlerini birbirlerine tanıtma fırsatı bulması açısından önemli. Festivalde müzik ve dansın yanı sıra çeşitli kültürlere ait mutfakları da tanıma fırsatı bulunuyor. Karnaval, her yıl ağustos ayında düzenleniyor ve hemen hemen her yıl bir milyonu aşkın kişi katılıyor.

  • Viyana Festivali-Avusturya

Her yıl mayıs ve haziran aylarında düzenlenen festivalin geçmişi 1951 yılında düzenlenen ilk festivalle başlıyor. Avusturya’nın yaşadığı zor günlerde insanların sanatla ayağa kalkmasını amaçlayan festival beş hafta sürerken, 20 farklı ülkeden onlarca sanatçıyı ağırlıyor. Tiyatrodan dansa, operadan konsere onlarca farklı çağdaş sahne performansının sergileneceği Viyana Festivali, Viyana şehrinin tarih kokan ambiyansında katılımcılara kapsamlı bir sanat şöleni vadediyor.

Evet, bu festivallerden biri sizin de ilginizi çektiyse seyahate çıkmak için beklemeyin ve hemen bir bilet alın.

Write A Comment

three × 2 =