Yunanistan’a bağlı bir Ege adası… Evet, Mikonos; Kiklad Adalarının bir parçası… Heyecan verici Mikonos’un zamanı geldi çattı! Neden “zamanı” diyoruz? Buralar yazın bir başka güzel oluyor da ondan… Yunan mimarisi, yaşam tarzı, beyaz evleri, çiçekleri ve berrak, masmavi bir deniz! Hepsini bir arada düşünebiliyor musunuz? Düşünmenize gerek yok, biz size şimdi “nereleri gezmelisiniz” anlatacağız. Tabii anlatmakla anlaşılmaz, tadına varılmaz, gidip görmek gibi olmaz. Bunun da farkındayız…

Yel Değirmenleri

Burası biraz romantik, biraz da nostaljik! 16. yüzyıldan beri Mikonos’un en çok dikkat çeken yapılarından biri burası. Aslında nostaljik olduğu için romantik ya zaten… Mikonos’ta keyfinize keyif katmak istiyorsanız yel değirmenlerine uğramalısınız. Buranın manzarası gerçekten bambaşka. Günü burada batırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yel değirmenleri Chora’da bulunuyor ve limana da oldukça yakın. Aklınızda bulunsun. 😊 Bu arada yel değirmenlerine giderken yazlık kıyafetlerle gideceksiniz, haklısınız ama Mikonos’un rüzgârı da meşhurdur. Akşamları üşümenizi ve keyfinizin bozulmasını istemeyiz. Önceden uyarımızı yapalım.

Mikonos Plajları

Mikonos en çok plaja sahip adalardan biri. Bu bilgiyi biliyor muydunuz? Neyse bizden öğrenmiş oldunuz. Plajları oldukça meşhur çünkü denizi muazzam! Eğlenmek için, keyif, huzur, dinginlik için… Her çeşit plaj mevcut burada. Güzel bir seçim yapmak lazım, aklınızın diğerlerinde kalmaması da gerek. Kalırsa da çözüm basit; tatili uzatmak lazım! Sarı ve ince kumlu bir kumsal ve sığ bir deniz… Ama en temizinden desek? İnsanın canı çekiyor doğrusu! Eğer rüzgâr sörfü seviyorsanız buna özel plajlar bile mevcut.

Size ipucu olarak bu plajlardan birkaç örnek verelim: Paradise Plajı daha çok parti ve eğlence için oldukça hareketli bir yer. Kapari Plajı ise tam tersi doğal takılmak ve havlusunu istediği yere rahatça sermek isteyenler için ideal! Saint Sostis Plajı ise oldukça sessiz bir plaj. Huzur ve bolca güneş isteyenler buraya yönelebilir. Kalafatis Plajı ise en sevilen yerlerden biridir. İşte dedik ya; çeşit çeşit!

Mikonos Sokakları

Mikonos sokaklarında kendinizi kaybedebilirsiniz, bu bir uyarıdır! Çünkü evler bile insanın dikkatini oldukça çekiyor. Beyaz evleri, sokak aralarından görünen deniz manzaraları ve cıvıl cıvıl süslü duvarlarla oldukça ünlüdür Mikonos sokakları. Süslü derken çiçeklerle kaplıdır mesela! Bu arada hayalinizde büyük sokaklar canlanmasın. Küçük ve dar sokaklardır bunlar ama fotoğraflarını çekmeye doyamayacaksınız, bizden söylemesi.

Tarih ve sanat tutkunları; sokak sokak gezerken Mikonos Arkeoloji Müzesi, Paraportiani Kilisesi ve Ege Denizcilik Müzesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Buraları gezerken Mikonos’a özgü küçük hediyelikler almak isteyeceksiniz. Hemen size bir tavsiyede bulunalım; deniz kabuklarından yapılan çok tatlı süs eşyaları var. Ayrıca tarih kokan bilezik ve kolyeler de oldukça iddialı çünkü arkeolojik kazılardan esinlenilerek yapılmış hepsi. Harika değil mi?

Küçük Venedik

Evet, Küçük Venedik (Little Venice)! Burası oldukça hareketli bir bölüm. Restoran ve kafelerin sırayla dizildiği, sizinse bir şeyler yiyip veya yudumlayıp keyif yapacağınız bir yer. Hatta burası Alefkandra olarak da biliniyor. Neden Küçük Venedik deniyor buraya? Çünkü o kadar güzel ki aynı Venedik’e benziyor!

Buradan bahsetmişken leziz tatlardan söz etmeden olmaz diye düşünüyoruz. Sakızlı dondurma ve lokma tatlısı oldukça meşhur. Patlıcan musakka ve baklava gördüğünüzde ise sakın şaşırmayın. Hele deniz ürünleri… Bir yandan Yunan mutfağı eşlik edecek masanıza, bir yandan da aşina olduğumuz lezzetler. Burada ahtapot, deniz börülcesi, humus gibi lezzetleri denemek de başka bir keyif. Her ne kadar bazı şeyleri bizden almış ve bunu asla kabul etmiyor olsalar da denemeye değer çünkü güzel yapıyorlar.

Mikonos küçük bir ada ama huzuru koklamak için resmen birebir. Burası daha çok yazın tercih edilir, yani şimdi tam zamanı! Tertemiz denizi, plajları ve gece hayatıyla oldukça ilgi gören bir yer. Bembeyaz dar sokakların ve merdivenlerin oluşturduğu bir labirent düşünün. Gün batımına eşlik edecek yel değirmenlerini hayal edin. Keyfe birebir, denize sıfır restoranların yer aldığı Little Venice’i düşleyin ve hemen Atlasglobal’den Mikonos uçak biletinizi alın!

Write A Comment

ten − nine =