Tüm dünyada insanların en çok sevdiği sporların başında gelen futbol, 1930 yılından itibaren FIFA tarafından düzenlenen turnuvayla taçlanıyor. Dünya genelinde olimpiyat oyunlarından bile daha fazla izlenen FIFA Dünya Kupası, 2018 yılında köklü tarihi ve kültürüyle yüzyıllardır var olan, aynı zamanda dünyanın en büyük ülkesi olma özelliğini taşıyan, mevsimi soğuk, insanı sıcak Rusya’da düzenleniyor.

Rusya, edebiyatıyla, sanatıyla, köklü aristokrasisiyle, mimarisiyle, her biri birer sanat eseri kabul edilen eşsiz metro istasyonlarıyla, bilim, spor ve diğer alanlarda kazandığı başarılarla adından söz ettiren, yüz ölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi. Bu kocaman ülkenin kalbi de tabii ki başkent Moskova. Moskova dünyadaki en büyük 5. şehir olma özelliğini taşırken, o da tıpkı İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş. Rusların, ortasından geçen nehre istinaden “kıvrımlı su” adını verdikleri Moskova, tarihin akışında herkes için büyük öneme sahip şehirlerden biri. En ünlü caddesi içerisinde kafeler, restoranlar, lüks mağazaların bulunan Arbat (Арбат) Caddesi. Moskova’nın kalbi ise; aslında Rusların “Güzel Meydan” dediği ama herkesin kelimenin diğer anlamıyla seslendiği, “Kızıl Meydan”. Kızıl Meydan, içerisinde Rus Kraliyet Ailesi’ne ev sahipliği yapmış Kremlin Sarayı’nı ve masallar diyarından çıkıp gelmiş gibi duran Vasili Kilisesi’ni kapsıyor.

Moskova, Sanatın En Güzel Örneklerini Sunuyor

Sanata, özellikle de opera ve baleye büyük önem verilen Rusya’da Petrovskaya Tiyatro Meydanı’nın gözbebeği, Kuğu Gölü, Fındıkkıran gibi dünyaca ünlü eserlerin ilk kez sahnelendiği meşhur Bolşoy Tiyatrosu. Ünlü yazar Maksim Gorki’nin adını verdikleri Gorki Parkı ise, II. Dünya Savaşı’nda hep birlikte ülkeyi savunan Müslüman, Yahudi ve Hristiyan halkların kardeşliğini göstermek adına, yan yana bulunan cami, havra ve kiliseye ev sahipliği yapıyor. Dünya edebiyatına önemli eserler ve yazarlar kazandırmış Rusya’da edebiyatın önemli kalemlerinden, şair ve yazar Aleksandr Puşkin’in bir müzesi bulunuyor.

Yerel Menülerden Kafe Dolu Sokaklara Lezzetli Bir Yolculuk

Eşsiz bir Moskova manzarası görmek istiyorum dediğinizde ise, Kızıl Meydan’a çok yakın olan ve gelişen Moskova’nın yeni yapılarından Zaryadye (Зарядье) Parkı’nın içindeki V şeklindeki köprü ve Destskiy Mir Alışveriş Merkezi’nin (Детский мир) çatı katını size önerebiliriz. 1893’te hizmete giren ve hemen Kızıl Meydan’a açılan Gum Alışveriş Merkezi (ГУМ) ise Rusya’nın en eski alışveriş merkezlerinden biri olmasının yanı sıra içinde bulunduğu binanın güzelliği ve mevsime göre hazırladığı konseptlerle görülmeye değer yerlerden biri. Genellikle konsept kafelerde vakit geçirmeyi seven Rusların en çok gittikleri yerlerden biri ise, içerisindeki tüm dekorasyon ve eşyaların Sovyet Rusya dönemine ait olduğu Varenichnaya (Вареничная) adlı zincir kafe. Buradaki kafe ve restoranlara gelmişken, Rusların meşhur mantısı pelmeni (Пельмени), çeşit çeşit havyar ya da farklı yan ürünlerle tüketebileceğiniz krepler ve tabii ki borş çorbası (Борщ) yemeden de dönmeyin deriz. Eliniz boş dönmek istemezseniz, matruşkalardan, platok adını verdikleri kendilerine özgü ve renklerdeki muhteşem şallardan, dünyada en iyilerinin Rusya’dan çıktığı kehribar taşlarından yapılmış takılardan ve belki de Almanlar veya Belçikalılar kadar adını duyuramamış olsa da birbirinden güzel meşhur Rus çikolatalarından alıp sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

2018 Dünya Kupası Heyecanı Moskova’yı Sarmalıyor

Gelelim işin futbol kısmına… 14 Haziran’da Moskova’da ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında oynanacak maçla başlayacak olan 21. Dünya Kupası, 15 Temmuz’daki final maçının yine aynı statta oynanmasıyla sona erecek. Moskova’daki maçların tamamı Luzhniki Stadyumu’nda oynanacakken, turnuva, Rusya’nın diğer 10 şehrindeki 11 stadyumda devam edecek. Turnuvanın devam edeceği diğer şehirler ise; St. Petersburg, Nijniy Novgorod, Kazan, Yekaterinburg, Samara, Saransk, Volgograd, Rostov-na-Donu, Soçi, Kaliningrad.

Christiano Ronaldo, Messi, Mesut Özil gibi efsane futbolcuların ve Almanya, Brezilya, İspanya, Arjantin gibi futbol devi ülkelerin buluştuğu FIFA Dünya Kupası 2018’in heyecanını bu güzel ülkede canlı canlı deneyimlemek isterseniz, sizi Atlasglobal’e bekleriz.

Write A Comment

ten + four =