Balkanların çok gizli bir coğrafyasında, geceleri sıradağlar ay ve yıldızların önüne öyle bir set çekermiş ki, etraf kapkaranlık olurmuş. Ve yıllar yıllar önce buraya yerleşen Türkler, bu gece karanlığına hayran kalmış, o dağların eteğindeki gizli coğrafyaya bugünlere miras bir ad bırakmış.

Montenegro’nun adı, işte bu hikâyeden geliyor. 14. yüzyılda Osmanlılar bu ülkeyi keşfederken aynı zamanda adını da bırakmışlar. Montenegro ya da Türklerin belirlediği adıyla Karadağ, Avrupa’nın en yeni devletlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Daha önce Yugoslavya’nın bir parçası, büyük savaşın ardından da Sırbistan–Karadağ isimli bir birleşik devletin parçası olan Karadağ, 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiş; bu ormanlarla, dağlarla kaplı coğrafya, başkenti Podgorica olan küçük bir ülkeye dönüşmüş. Budva ise bu küçücük ülkenin en inanılmaz hazinelerinden biri.

Dağların ardında, Adriyatik’in kıyısında

Karadağ’ın nüfusu 650 bin civarında seyrediyor. Yani, sadece İstanbul nüfusunun 30’da biri kadar! Bu nüfusun 4’te 1’i başkent Podgorica’da (Burguriçe) yaşıyor. Bu makalenin baş aktörü olan (Aslında bir hanımefendinin zarafeti var bu şehirde. Bu nedenle “aktristi” demek daha doğru olur!) Budva’nın ise nüfusu sadece ve sadece 20 bin kişi! Budva, tertemiz bir havaya sahip. Güneşi ne çok fazla sizi yakıp kavuruyor ne de rüzgârı üşütüyor. Sırtını, ülkeye adını veren dik, kara dağlara dayamış, önünde upuzun kumsalları olan Budva’da araç gürültüsü yaratmayı başaracak bir kalabalık olamıyor. Bu da denizin kumsala vuruşundaki sakinliği bozabilecek yegâne şeyin müzik olduğu bir doku yaratıyor.

İnsanlık tarihinin bir kuralı var: İnsanlar, küçük küçük ördükleri muhteşem kale şehirlerini hep su kaynaklarına yakın yerlere kurmuşlar. Budva da aynen böyle işte! Şehrin upuzun kumsalları Adriyatik Denizi’ne çıkıyor. Yani sahilde herhangi bir noktadan el salladığınızda karşınızda İtalya var. 😊 Bunu bilmek insana biraz tuhaf geliyor… Ayrıca bu sahiller, keyifli plajlar, sımsıcak Adriyatik Denizi’nin arasında bir yaz tatili geçirirken birkaç adım atıp şehrin Stari Grad mahallesine gittiğinizde çok daha ilginç bir sürpriz sizi bekliyor… Stari Grad, tamamen Orta Çağ’dan kalmış, labirent gibi caddeleri, taş binaları ile sıra dışı bir sürpriz. Budva’nın “eski şehir”i olan Stari Grad, dev kale duvarlarının arasına konuşlanmış. Bu caddelerde yürümek, size Orta Çağ’da yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Çevredeki insanlarla biraz konuştuğunuzda, buranın geçmişi ile ilgili küçük tüyolar da alabiliyorsunuz: Budva, 1979’da korkunç bir deprem yaşamış ve Stari Grad’ın dev surları büyük hasar almışlar. 8 yıllık aslına uygun bir restorasyon çalışmasının ardından 1987 yılında yeniden açılmış.

Stari Grad turunuzu bitirip dev kapıdan çıkıp sola baktığınızdaysa kumsalları, denizi, huzurlu bir manzarayı görüyor, belki de aşkı burada hissediyorsunuz. Toplam plaj uzunluğu 21 kilometre ve 8’i mavi bayraklı, çoğu ücretsiz, 30’dan fazla plajı var. “Her günü bir plajda geçirip, her yeri göreyim!” demek için çok uzun bir tatili gözden çıkartmalısınız. 😊 Deniz suyu sıcaklığı Ege’nin kopyası!

Eğlence şehrin tam merkezinde

İş, “nerede kalınacak” ve “akşam ne yapılacak” konularına geldiğinde de Budva çok zengin! “James Bond: Casino Royale” filminde izlediğimiz Splendid Oteli gibi son derece lüks seçeneklerimiz varken, samimiyeti tercih edenler için de pansiyonlar ve kiralık evler var. Hemen her mevsim, bir kiralık ev bulmak mümkün Budva’da… Üzerinde “SOBA” yazan her yer, Budvalıların kiraladıkları evleri işaret ediyor ve bu evlerde son derece cüzi fiyatlara kalabiliyorsunuz. Gece hayatı ise gerçekten anlatılmaz yaşanır: Kalabalık ve coşkulu eğlenceyi sevenler için parti mekânlarının ve dev kulüplerin yanı sıra sokak kenarında sıralanan harika kafeler ile barlarda keyifli bir akşam geçirebilir, yorulduğunuzda odanıza dönüp huzurlu bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

Budva’ya direkt uçak yok. Ama bu sizi üzmesin. Başka artılar var! Mesela Avrupa Birliği kapsamında olmayan Karadağ için vize gerekmiyor. Atlasglobal’in Belgrad uçuşunun ardından Air Serbia aktarmalı olarak toplam 2 saatten biraz fazla uçuş süresi ile Podgorica’ya varıyorsunuz. Podgorica Golubovci Havalimanı ise Budva’ya 70 km mesafede bulunuyor. Havalimanından otobüs terminaline ve oradan Budva’ya otobüsle gitmek 6 ila 8 € civarında.

Eğer tarih, eğlence ve yaz tatilini bir arada yaşamak istiyorsanız bizce siz, Balkanlar’ın en batı ucundaki enfes Budva’yı mutlaka ziyaret edin.

Write A Comment

two × 1 =